2011

30.11. Targi Kół Naukowych

Ale się działo! W środę, 9/11/2011, w holu głównego budynku naszej Uczelni odbyły się Targi Kół Naukowych, organizowane przez nasz oddział NZS-u. Byliśmy jednym z kilkunastu kół naukowych i organizacji studenckich, które wystawiły się na imprezie.

Prócz standardowych pomysłów ulotkarsko-landrynkowych, zdecydowaliśmy się wyzwolić naszą pomysłowość i zrobić coś ekstra. Dzięki współpracy paru bardzo zaangażowanych osób można było u nas wziąć udział w konkursie wiedzy ogólno-logistycznej z nagrodami (jedna z nich był… samochód sportowy!! tak… w skali 1:100…). Dwukrotnie wszyscy studenci i pracownicy wchodzący do budynku stawali jak wryci z powodu rozgrywającego się przy wejściu konkursu na budowę jak najwyższej wieży z kartonowych opakowań. Rekordzistka miała… 300 cm!! (bez kleju, taśmy klejącej i tym podobnych kombinacji)

Nasze stoisko było zabudowane w sposób kojarzący się z logistyką, mieliśmy ponadto żwawą muzykę przez cały czas prezentacji, pyszne ciasta ręcznej roboty (jak widać na zdjęciu poniżej), naszej koleżanki oraz fotograficzne wprowadzenie do organizowanych przez nas imprez (na tablicy korkowej oraz na ekranie).

Pewne grupy osób oceniły nasze stoisko jako najlepsze na targach, ale nie chcąc się chwalić – nie potwierdzamy tej informacji ;).Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili!

 

12.11. Relacja z VIII Studenckiej Konferencji Naukowej „Logistyka miejska”, Poznań 27- 28.10.2011r.

Na początku był chaos… komunikacyjny. Naszą przygodę z długo oczekiwaną konferencją rozpoczęliśmy od przymusowego, godzinnego podziwiania budowy dworca PKP w Katowicach, oraz peronu 1 po liftingu. A wszystko dlatego, że pociąg, którym mieliśmy jechać miał lekkie opóźnienie (tylko nieco ponad godzinę).

Po 7 godzinach dotarliśmy do celu, gdzie gospodarze konferencji odebrali nas z dworca w Poznianiu i zaprowadzili do hostelu Fusion przy ul. Św. Marcina. Tam dostaliśmy kilkuosobowe pokoje koedukacyjne. Po zostawieniu tam rzeczy, udaliśmy się do budynku Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

Po uroczystym przywitaniu wszystkich gości i wręczeniu certyfikatu audytora oraz pełnomocnika systemu zarządzania jakością jednemu ze studentów, rozpoczęła się część właściwa- konferencja, podzielona na „Wykłady wprowadzające”, „Panel pierwszy” oraz „Panel drugi”. Wszystkie tematy poruszane na konferencji dotyczyły najlepszych rozwiązań przewozu ładunków i ludzi w różnych miastach na świecie. Aktywny udział w tym spotkaniu wzięli Paweł Rasiński i Paweł Ochojski z NKL DIALOG, którzy w części wykładów wprowadzających zaprezentowali „System szybkich autobusów (BRT) jako przykład usprawnienia komunikacji zbiorowej w miastach (na przykładzie Kurytyby)”

Po wykładach udaliśmy się na zwiedzanie starej części Poznania. Odwiedziliśmy dwa klimatyczne kluby (Proletaryat, nawiązujący wystrojem do czasów PRL- u oraz nowoczesną Tropicanę, która mieściła się w sercu rynku). Później nadszedł czas imprezy integracyjnej, na którą zaprosili nas nasi koledzy z CorLog do klubu FBI. Tam zostaliśmy uraczeni zimną płytą i darmowym alkoholem do godziny 22. Po imprezie gościliśmy w hostelowym pokoju obok, gdzie wymienialiśmy zdania z członkami innych kół.

Następnego dnia po śniadaniu rozpoczęła się gra miejska „Fort Poznań”. Mieliśmy do odwiedzenia 5 miejsc, przy których czekali na nas „strażnicy” i „strażniczki”, którzy pilnowali poprawności wykonania zadań. Po zabawie i podsumowaniu dwóch dni konferencji udaliśmy się na dworzec główny i w zapełnionym po brzegi pociągiem udaliśmy się do Katowic, do których dotarliśmy (standardowo) z godzinnym opóźnieniem.

 

09.05. Relacja z Transmisji Warsztatów Logistycznych WINCANTON

W środę 13 kwietnia 2011 roku w budynku N Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbyła się transmisja on-line warsztatów Forum Logistyki Wincanton zorganizowanych po raz siódmy przez firmę Wincanton Polska.

Tematem tegorocznej konferencji była „Optymalizacja kosztów a efektywność i jakość obsługi – jak to osiągnąć?” Pierwsza część składała się z dwóch referatów, po których uczestnicy warsztatów w Warszawie mieli możliwość zadania własnych pytań referującym.

Tytuł pierwszej prezentacji wygłoszonej przez Piotra Szretera z DGC Konsulting brzmiał „Outsourcing usług logistycznych w ogólnym cyklu koniunktury – analiza badań rynku z lat 2002-2011”. Celem referatu było sprawdzenie zależności między outsourcingiem usług logistycznych a rozwojem logistyki. W celu zweryfikowania założenia logistycznego, że outsourcing jest celem oraz metodą rozwoju logistyki, której nie da się powstrzymać, zanalizowano rezultaty Badania Operator Logistyczny Roku 2010.

Drugi referat został wygłoszony przez prof. UE dr hab. Danutę Kiperską-Moroń na temat: „jakość obsługi klienta i jej koszty w świetle reguł sprawnego działania”. Cechami sprawnego działania, które wymieniła Pani Profesor są: skuteczność, ekonomiczność oraz korzystność.

W drugiej części uczestnicy wzięli udział w wybranych panelach dyskusyjnych. Najpierw goście mieli możliwość wyboru pomiędzy prezentacją Karola Skarzyńskiego i Karola Kasperkiewicza z Coca Cola Hellenic Polska na temat „Nowoczesnych form współpracy logistycznej z dużymi sieciami” (ta prezentacja była transmitowana on-line) lub prezentacją Łukasza Tomalika z Wincanton zatytułowaną „Optymalizacja kosztów poprzez działania proekologiczne.” Natomiast w kolejnym bloku uczestnicy Forum wzięli udział w transmitowanej prelekcji Wiesława Majewskiego z firmy Pepco Poland na temat „Kosztów dystrybucji w handlu detalicznym – obszary optymalizacji” lub prezentacji Pawła Trojanowskiego z BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego dotyczącej „Innowacyjności jako recepty na efektywność.”

Eksperci oraz praktycy, przedstawili wiele interesujących prezentacji odnoszących się do zagadnień z branży TSL. Podsumowanie, cenne dopowiedzenia między poszczególnymi tematami oraz całe prowadzenie warsztatów było w rękach Jarosława Króla, dyrektora zarządzającego w firmie Wincanton Polska.

 

16.04. Poznańskie Forum Logistyczne

Kolejny duży sukces naszych logistyków.

Studenci z Naukowego Koła Logistyki Dialog w składzie: Filip Wnuk, Karol Podbielski i Grzegorz Stańczak zajęli II miejsce za rozwiązanie case study na Poznańskim Forum Logistycznym, które zostało zorganizowane przez Koło Naukowe „Logistyka” działające przy Politechnice Poznańskiej, a odbyło się w dniach 7-8 kwietnia.

Choć była to pierwsza edycja wspomnianego Forum, mamy nadzieje, że na stałe wpisze się ono w kalendarz „imprez” logistycznych. W tym roku tematem przewodnim była „Logistyka przyszłości” . Głównym elementem było zaprezentowanie i dyskusja nad rozwiązaniem case study, które dotyczyło budowy systemu logistyki dystrybucji opon samochodowych, a także modernizacji i wyposażenia magazynu.

Rozwiązania były przedstawiane przed kapitułą składającą się z kadry naukowej Politechniki Poznańskiej oraz przedstawicieli firmy Jungheinrich. Projekt NKL DIALOG został uznany za interesujący i ciekawy. Tym samym po raz kolejny stanęliśmy na podium i pokazaliśmy, że należymy do czołówki naukowych kół logistyki w Polsce.

Dodatkowo studenci oraz firmy sponsorujące zaprezentowali ciekawe referaty dotyczące „Logistyki przyszłości”. Jednym z prelegentów była Monika Płociennik, członkini naszego koła, która zaprezentowała temat „Zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości, jako przyszłościowy aspekt rozwoju logistyki.” Pozostaje życzyć DIALOG’owi kolejnych sukcesów.

 

09.04. Dni Transportu, VI Seminarium Branży TSL, Politechnika Krakowska

W dniach 31.03.2011 – 1.04.2011 pięcioro członków naszego Koła uczestniczyło w konferencji „Nowoczesna logistyka jako remedium na kryzys”.

Studenci naszej Uczelni: Kasia Kiełbik, Michał Bimczok, Łukasz Myszka, Karol Podbielski, Filip Wnuk uczestniczyli w serii wykładów, warsztatów oraz pokazów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje Inspekcji Transportu Drogowego oraz firm: Coca Cola, Jeronimo Martins Dystrybucja oraz Delvivo – Krakowskie Zakupy Internetowe.

W ramach spotkania miała miejsce także niecodzienna impreza integracyjna, w tramwaju jadącym przez miasto.

Dziękujemy organizatorom (Kołu Naukowemu TILOG z Politechniki Krakowskiej) za świetne przygotowane przedsięwzięcie i życzymy dalszych sukcesów!!

 

09.04. Wyjazd studyjny do firmy Polmos

NKL „Dialog” ponownie na wyjeździe! Tym razem studenci logistyki zawitali w wytwórni wódek Polmos w Bielsku Białej. Pomysłodawczynią była nasza kołowa koleżanka Iwona. W tym miejscu należy podziękować jej za świetną organizację. Wycieczka odbyła się 23. marca. Pociągiem dostaliśmy się do Bielska, kolejno autobusem komunikacji miejskiej pod samą fabrykę. Sam zakład z zewnątrz nie zrobił na nas wielkiego wrażenia. Budynki mają już swoje lata, są oczywiście na bieżąco remontowane i dostosowywane do zmieniających się ciągle wymagań higieniczno-sanitarnych. Na miejscu, na portierni, czekał już na nas przewodnik, a był nim dyrektor produkcji zakładów Polmos Bielsko-Biała. Nie czekając długo rozpoczęliśmy zwiedzanie zakładu. Już od wejścia do zakładu poczuliśmy przyjemny zapach wszechobecnego alkoholu. Przeszliśmy do hal z ogromnymi drewnianymi beczkami, gdzie leżakowały wszelkiego typu alkohole słodkie, likiery, nalewki. Następnie zostaliśmy zaprowadzeni do najważniejszej hali zakładu, w niej bowiem znajduje się maszyna odpowiedzialna za mieszanie w odpowiednich proporcjach czystego alkoholu z  jeszcze czystszą wodą. Można powiedzieć, że jest to serce całego zakładu. Ogromne wrażenie zrobiła na nas linia rozlewnicza, na której zmieszany już z wodą alkohol trafiał do butelek. Prędkość linii po której podróżowały butelki i hałas przy tym wytwarzany dodatkowo potęgowały wrażenia. Stamtąd zapakowane w kartony butelki trafiały na palety które systematycznie odbierał wózek widłowy i przewoził do magazynu. My mieliśmy okazję trafić na produkcję wódek do sieci handlowej Biedronka, wielkiego klienta, który w dużym stopniu zapewnia zakładom w Bielsku płynność. Gdy wszyscy myśleli, że to już koniec zwiedzania, naszym oczom ukazały się drzwi z napisem „kontrola jakości”. Zajęliśmy miejsca przy długim stole i przystąpiliśmy do degustacji wyrobów zakładu. To była chyba najweselsza część wyjazdu, którą przedłużyliśmy sobie później zwiedzając bielski stary rynek. Czekamy na kolejne wyjazdy, z których na pewno zamieścimy krótkie relacje!

 

10.03. Logistyka wokół nas

W dniach 3 – 4.03.2011 członkowie naszego koła – Filip Wnuk i Karol Podbielski uczestniczyli w konferencji „Logistyka wokół nas 2011” organizowanej przez naukowe koło logistyki SKNL AELOGIC działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Podczas konferencji zostały wygłoszone ciekawe wykłady dotyczące między innymi outsourcingu, budowy przewagi konkurencyjnej, przewożenia ciężarówek ciężarówkami oraz działania systemów informacyjnych w nowoczesnej logistyce. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z siecią dystrybucji marki Skoda, z organizacją importu w działalności handlowej na przykładzie PEPCO Poland Sp. z o.o. oraz wziąć udział w szkoleniu z zakresu rynku paletowego, a to tylko część tego co organizatorzy przygotowali w części merytorycznej. Wieczorem wszyscy uczestnicy konferencji wzięli udział w imprezie integracyjnej oraz w II Ogólnopolskim Turnieju Bowlingowym Studenckich Kół Naukowych Logistyki. Drugiego dnia konferencji część uczestników miała okazję odwiedzić browar LECHA, zapoznać się z jego historią, zobaczyć proces produkcji piwa oraz wziąć udział w jego degustacji. Po ciekawej wycieczce i obiedzie nastąpiło uroczyste zakończenie konferencji. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, przygotowanie całej imprezy oraz za wspaniałą atmosferę, której doświadczyliśmy podczas naszego pobytu w Poznaniu.