2012

23.12. „Logistyka. Teoria vs praktyka”. Oxylane Logistics cz. II

Dnia 18 grudnia 2012 r. w ramach nagrody dla najaktywniejszych uczestników II warsztatu z serii „Logistyka. Teoria vs praktyka” zorganizowanego przez NKL DIALOG wraz z firmą Oxylane Logistics, odbyła się wycieczka do Centrum Dystrybucyjnego CAR Decathlon w Gliwicach.

Osoby wyróżnione podczas wykładu, miały okazję przyjrzeć się „od podszewki” funkcjonowaniu centrum logistycznego. Spotkanie prowadzili – w roli przewodników i mentorów – Kamila Pomykała oraz Grzegorz Szopiński.

Podczas zwiedzania, uczestnicy mogli zaobserwować jak wygląda praca na różnych stanowiskach w magazynie. Zobaczyli z bliska przedstawiony na wykładzie Conveyor – czyli taśmociąg, który usprawnia pracę magazynu, poprzez kierowanie paczek w odpowiednie miejsce, oraz śledzili podróż produktu od przyjęcia na magazyn, poprzez sortowanie, kompletowanie, aż do przygotowania go do ponownego załadunku i dystrybucji. Sami uczestnicy mogli spróbować swoich sił na każdym stanowisku. Począwszy od odpowiedniego wyładowania paczek na taśmociąg, poprzez szukanie odpowiednich produktów i wprowadzenie ich do systemu w celu skompletowania zamówienia. Poznali również w praktyce funkcjonowanie takich pojęć jak np. Lean manufacturing.

Serdecznie dziękujemy Kamili oraz Grzegorzowi, firmie Oxylane Logistics oraz marce Decathlon za możliwość przyjrzenia się z bliska pracy w magazynie.

oxylane2

 

21.12. Świąteczne życzenia od NKL Dialog

życzenia

20.12. Wigilia NKL Dialog

Wtorek 18 grudnia, jeden z ostatnich dni przed Świętami, NKL Dialog spędził przy wspólnej wieczerzy Wigilijnej. Choinka, świąteczne piosenki, stół z 12 potrawami, łamanie opłatkiem i najserdeczniejsze życzenia oraz rozmowy podsumowujące udany dla Dialogu 2012 rok umiliły nam ten piękny wieczór zakończony w klubie 3Poziomy.

wigilia

 

17.12. „Logistyka. Teoria vs praktyka”. Oxylane Logistics cz. I

W dniu 14.12.2012 został zorganizowany drugi warsztat z cyklu „Logistyka. Teoria vs praktyka” zorganizowany przez NKL DIALOG wraz z firmą Oxylane Logistics oraz marką Decathlon.

Spotkanie miało formę  wykładu, który poprowadził Grzegorz Szopiński, Logistic Department Manager Centrum Dystrybucyjnego Decathlon znajdującego się w Gliwicach.

Decathlon jest siecią sklepów sportowych oferujących profesjonalny sprzęt, akcesoria i odzież sportową, obecną na polskim rynku od 2001 roku. Centrum Dystrybucyjne Decathlon w Gliwicach dostarcza towar do 36 sklepów w czterech państwach: Turcji, Czechach, Szwecji i oczywiście w Polsce (w naszym kraju jest ich aż 29).

Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia związane m.in. z nowoczesnymi koncepcjami magazynowania, procesami zachodzącymi w centrum dystrybucyjnym oraz jaką rolę w łańcuch dostaw odgrywa magazyn regionalny.

Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć jak wyglądają przepływy zamówień i towarów pomiędzy magazynem a sklepem, odkryć tajniki koncepcji Lean Management zastosowane w magazynie. Najnowszym usprawnieniem Centrum Dystrybucyjnego CAR Decathlon jest Conveyor – czyli taśmociąg, który poprawia pracę magazynu, np. w znacznym stopniu skracając czas rozładunku, gdyż urządzenie samo kieruje paczki w odpowiednie miejsce. Grzegorz przedstawił również krótki film, obrazujący zmiany w magazynie oraz zaprezentował jaki powinien być wizerunek pracownika Decathlonu.

Dla studentów, którzy wykazali się największą aktywnością na wykładzie, zorganizowaliśmy wyjazd-niespodziankę do Centrum Dystrybucyjnego CAR Decathlon w Gliwicach, gdzie będą mogli poznać wspomniane tajniki w praktyce. Wycieczka odbędzie się 18.12.2012r.

Serdecznie dziękujemy Grzegorzowi Szopińskiemu, firmie Oxylane Logistics oraz marce Decathlon za przeprowadzenie spotkania a wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w wykładzie.

Oxylane1

 

16.12. TransLogistics 2012

W tym roku członkowie NKL Dialog – Estera i Kuba mieli okazję spędzić Mikołajki w nieco innym klimacie bo na konferencji TransLogistics we Wrocławiu!

Konferencję otworzył Pan Prof. dr hab. inż. Andrzej Ambroziak, który krótko przedstawił funkcjonowanie Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Następnie swoje prezentacje omawiali na przemian przedstawiciele firm oraz studenci kół naukowych z całej Polski. Dzięki prelekcjom firm dowiedzieliśmy się między innymi jak przebiega dostarczanie siedzeń dla Volkswagena przez firmę Sitech, co to jest CILT, co proponuje giełda transportowa TimoCom oraz jak wygląda finansowanie floty. Ze wszystkich referatów studentów, które nota bene były na wysokim poziomie, najbardziej spodobało nam się porównanie oferty przewozowej w relacjach międzymiastowych autorstwa Krzysia Tomkowiaka z Politechniki Poznańskiej. Porównania alternatywnych form transportu pasażerskiego podjęły się również dziewczyny z Akademii Morskiej, przeciwstawiając transport koleją z tramwajem wodnym. Naszą uwagę zwrócili również przedstawiciele Politechniki Krakowskiej, którzy wprowadzili nas w zagadnienia dotyczące automatyzacji metra.

Merytoryczną część konferencji zakończono konkursem ‘Miszczowie Transportu’, gdzie przedstawiono nam absurdy na polskich drogach. Czy wiedzieliście, że pieszy stojąc powinien iść..?

Po całodniowej konferencji przyszedł czas na zabawę! Pierwszą część wieczoru spędziliśmy na przepięknie oświetlonym wrocławskim rynku gdzie odbywał się jarmark bożonarodzeniowy. Drugą natomiast na integracji z uczestnikami konferencji w klubie „Na jatkach”.

Drugi dzień rozpoczął się prelekcją na temat wrocławskich tramwajów, następnie specjalnie dla nas wynajętym, zabytkowym tramwajem udaliśmy się do zajezdni gdzie z bliska mogliśmy przyjrzeć się tamtejszej pracy. Ba! Sandra z EKL Feniks miała okazję prowadzić jeden z nowych pojazdów Skody! My natomiast mogliśmy poczuć się jak celebryci zasiadając w „Tramwaju gwiazd”, gdzie swoje miejsca mają m. in. Agnieszka Dygant, Bogusław Linda czy Doda.

Popołudniu zakończyliśmy przygodę z Wrocławiem we wspólnej podróży z EKL Feniks z Politechniki Śląskiej.

Serdecznie dziękujemy Wrocławianom za możliwość uczestniczenia w konferencji, mimo naszego późnego zgłoszenia! Wysoki poziom prezentacji, uroczy jarmark bożonarodzeniowy oraz doborowe towarzystwo – tak w skrócie można podsumować Translogitics. Zdecydowanie wrócimy za rok!

tl2012

tl2012

 

13.12. Wycieczka do Katowice Airport

We wtorek, 11.12.2012 roku członkowie NKL Dialog oraz studenci UE  w Katowicach uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach organizowanym przez projekt studencki „Poznaj swojego pracodawcę”.

Po przyjeździe na lotnisko zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, pierwsza udała się na zwiedzanie  portu lotniczego a druga do sortowni firmy DHL w części Cargo lotniska.

Na sortowni DHL-a przywitał nas jej kierownik Pan Dariusz Fiedor. Zobrazował nam cały proces od przylotu samolotu, poprzez jego rozładunek, posortowanie przesyłek aż do wyjazdu ładunków do magazynów regionalnych. Dowiedzieliśmy się, że międzynarodowe przesyłki DHL-a dla całej południowo-zachodniej Polski są obsługiwane właśnie przez pyrzowicką placówkę. Mogliśmy się przekonać jak wygląda i pracuje maszyna prześwietlająca przesyłki oraz zaobserwować pracę straży granicznej oraz celników, którzy przy pomocy psa sprawdzali czy nadawcy paczek nie próbowali przemycić w nich zabronionych towarów takich jak np. narkotyki.

Po przejściu na część pasażerską lotniska, grupa została dokładnie sprawdzona przez ochronę oraz bramkę do wykrywania metali i została wyposażona w identyfikatory.  Po wejściu na lotnisko skierowano nas do wartowni  „Lotniskowej Straży Pożarnej”. Strażacy opowiedzieli nam o swojej niełatwej i często niebezpiecznej pracy, a także różnych ciekawych zdarzeniach mających miejsce na lotnisku w Pyrzowicach. Przechodząc do garażu mogliśmy obejrzeć,  z zewnątrz i od środka, niedawno zakupione samochody ratowniczo-gaśnicze Panther produkcji austriackiej firmy Rosenbauer. Specjalnie dla nas strażacy pokazali jak zjeżdża się po znanej wszystkim z filmów „rurze”, jednak nikt z  wycieczki nie zdecydował się na wypróbowanie tej alternatywnej dla schodów drogi.

Po „przejęciu” nas przez pracowników obsługi lotniska zostaliśmy skierowani na niedostępną dla korzystających z portu lotniczego część terminalu. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądają maszyny sortujące bagaże oraz dowiedzieć się co się dzieje z walizką, która „budzi podejrzenia” obsługi.  Oprowadzający pokazał nam również  jakie dziwne i przede wszystkim zabronione rzeczy pasażerowie próbują przywieźć z zagranicy. Jako przykłady można podać, wypchanego niedźwiedzia, kły słonia oraz buty z krokodylej skóry. Wycieczkę zakończyliśmy na tarasie widokowym, gdzie połączyliśmy się z pozostałą częścią grupy i mogliśmy podziwiać całą płytę lotniska wraz ze znajdującymi się na niej maszynami.

Z tego miejsca chcieliśmy podziękować organizatorom wyjazdu, pracownikom DHL-a, Lotniskowej Straży Pożarnej oraz Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego za możliwość zobaczenia portu a także Pani dr Edycie Klosie za sprawowanie opieki z ramienia UE w Katowicach.

04.12. Logistyka. Teoria vs praktyka (2)

warsztat2

26.11. New Logistics 2012

W dniach 22-23 listopada 2012 roku Naukowe Koło Logistyki DIALOG uczestniczyło w konferencji „New Logistics 2012” zorganizowane przez Europejskie Koło Logistyczne FENIKS z Politechniki Śląskiej. Tegoroczna, VI edycja zatytułowana: „Innowacyjne technologie w magazynowaniu” odbyła się w Gliwicach w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”.

Pierwszego dnia konferencji, po uprzedniej akredytacji uczestników oraz uroczystym otwarciu sympozjum przez Prodziekana ds. Studenckich Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej dr Andrzeja Polewczyka, nastąpiły panele dyskusyjne, podczas których zaprezentowali się przedstawiciele firm o światowej renomie: Miebach Consulting, Plastic Omnium, Harvard Bussines Review Polska, Conexx, Instytut Doskonalenia Produkcji oraz grupy Oxylane Logistics do której należy sieć sklepów Decathlon.

Po zakończeniu prelekcji poczęstowano gości prawdziwym śląskim obiadem, a następnie wszyscy uczestnicy wybrali się na wycieczki: do Radiostacji Gliwickiej lub do Regionalnego Centrum Zaopatrzenia firmy Decathlon. NKL DIALOG wybrało wycieczkę nr 2 – do Decathlonu, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, m.in. tego, iż firma ta obsługuje sklepy w Polsce, Czechach i Turcji. Poznaliśmy tajniki pracy w magazynie. Obejrzeliśmy nowy magazyn o powierzchni 31 tys. m2, nowoczesny taśmociąg usprawniający prace oraz na własnej skórze doświadczyliśmy jak wygląda dzień z życia pracownika – realizując i kompletując zamówienia.

Wieczorem odbyła się impreza w Klubie Studenckim „Spirala” integrująca wszystkich uczestników.

Drugiego dnia po uroczystym powitaniu odbyły się wyczekiwane przez wszystkich warsztaty. Pierwszy warsztat prowadzony przez Aleksandra Wyciślika dotyczył sposobów skutecznego obniżenia wartości zapasów w magazynie. Uczestnicy poznali wiele możliwości jakie daje nam Lean Manufacturing.

Niemałym zainteresowaniem cieszył się warsztat drugi prowadzony przez Andrzeja Krótkiego. Była to gra symulacyjna, która pozwoliła poznać tajniki Lean Management  w praktyce.

Zarówno uczestnicy warsztatu pierwszego jak i drugiego musieli wykazać się dobrą organizacją i umiejętnością składania klocków Lego.

Warsztat trzeci dotyczył sztuki negocjacji. Uczestnicy stanęli przed wyzwaniem wynegocjowania jak najlepszego kontraktu u prowadzącego Adama Moszyńskiego.

Na zakończenie konferencji „New Logisitcs” wszyscy uczestnicy udali się na wycieczkę – niespodziankę, którą okazała się być niezwykła zabawa na lodowisku. Po szaleństwie na białej tafli wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni powrócili do swoich domów, oczekując na kolejną edycję warsztatów.

Serdecznie dziękujemy EKL Feniks, jednocześnie gratulując świetnej organizacji!

nl12

26.11. V Forum Naukowe

W dniu 21 listopada 2012 r. Naukowe Koło Logistyki DIALOG uczestniczyło w V Forum Naukowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Hasłem przewodnim tegorocznego forum było: „Kierunki badań w Uniwersytecie Ekonomicznym. Modele. Metody. Aplikacje praktyczne„.

Uroczyste otwarcie Forum dokonał  JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. zw. dr hab. Leszek Żabiński. Następnie miały miejsce wystąpienia prof. UE dr hab. Janiny Harasim, która pełni na naszej uczelni funkcję Prorektora ds. Nauki, Badań i Rozwoju Kadry Akademickiej, oraz Przewodniczącej Rady Programowej  prof. zw. dr hab. Krystyny Lisieckiej. Podczas Forum odbyły się dwie sesje plenarne pod przewodnictwem prof. zw. dr hab. Krzysztofa Marcinka oraz prof. zw. dr hab. Krystyny Jędralskiej.

W czasie I Sesja Plenarnej zostały przedstawione prezentacje przygotowane przez kadrę dydaktyczną naszej uczelni:

 • Motywy i infrastruktura działalności innowacyjnej przedsiębiorstw” – prof. UE dr hab. Teresa Kraśnicka
 • Wielokryterialne modele decyzyjne w zarządzaniu innowacjami” – dr Jerzy Michnik
 • Prosumpcja w przedsiębiorstwach informatycznych w Polsce” – prof. UE dr hab. Małgorzata Pańkowska
 • Zachowania konsumentów na rynku gier hazardowych” – prof. UE  dr hab. Sławomir Smyczek

W trakcie II Sesji Plenarnej odbyły się prelekcje na temat:

 • Rozwój mieszkaniowej tkanki miejskiej w Polsce na tle procesów urbanizacji” – prof. UE dr hab. inż. arch. Ewa Stachura
 • Zarządzanie kryzysem finansowym – studium teoretyczno-empiryczne” – dr Krystyna Mitręga-Niestrój
 • Wartość klienta w koncepcji wartości przedsiębiorstwa” – dr Katarzyna Żak
 • Oddziaływanie kryzysu finansowego na sferę realną gospodarki na przykładzie śląskich przedsiębiorstw – wyniki badań empirycznych” – prof. zw. dr hab. Krystyna Znaniecka, dr Joanna Błach, dr Maria Gorczyńska, dr Monika Wieczorek-Kosmala

Referaty zawierały treści dotyczące m.in. pozycji strategicznych w zarządzaniu innowacjami, wyglądu infrastruktury działalności innowacyjnej w województwie śląskim,  metod angażowania użytkownika w proces rozwoju produktów informatycznych, środowiska mieszkaniowego jako skonstruowanego produktu,  procedur reagowania kryzysowego mających zapewnić stabilność finansową oraz roli jaką odgrywa zarządzanie portfelem klientów w tworzeniu wartości klienta i wartości przedsiębiorstwa.

Po każdej sesji odbywała się krótka dyskusja, podczas której  zadawano pytania autorom poszczególnych prezentacji.

Oprócz Sesji Plenarnych został przeprowadzony warsztat przez dr Marię Jadamus-Hacurę na temat: „Statystyka: narzędzie nieodzowne w weryfikacji hipotez badawczych”, gdzie oprócz treści merytorycznej zostały zaprezentowane różne ciekawostki dotyczące statystyki.

W trakcie Forum  ogłoszono również wyniki konkursu na „Najlepszy Poster” (I-sze miejsce zajął poster pt.: Marki konsumenckie w portalach społecznościowych, którego autorami są: dr Teresa Porębska-Miąc i dr Joanna Palonka), wręczono również nagrodę im. Zofii Kędzior dla młodego naukowca za najlepszy referat na V Forum Naukowym (zdobyła ją mgr Magdalena Grochal-Brejdak z Wydziału Zarządzania) oraz pogratulowano drużynie Parlamentu Studenckiego UE w Katowicach zwycięstwa podczas Ligi Debat Oksfordzkich.

forum1

forum2

23.11. Nowy opiekun NKL Dialog

Miło nam przekazać Wam bardzo ważną informację z życia Naukowego Koła Logistyki DIALOG.

Otóż nowym opiekunem naszego Koła został dr Krzysztof Niestrój zastępując na tym stanowisku prof. zw. dr hab. Danutę Kempny, która swoją funkcję sprawowała przez 15 lat! Obecnie Pani profesor została honorowym opiekunem NKL Dialog a wszelkie bieżące sprawy przejął dr Niestrój.

Gratulujemy i mamy nadzieję na owocną współpracę!

22.11. „Logistyka. Teoria vs praktyka”. Manpower Group

Dnia 20.11.2012 roku Naukowe Koło Logistyki DIALOG zorganizowało pierwszy warsztat z cyklu spotkań w ramach projektu „Logistyka. Teoria vs Praktyka”. Idea warsztatów zainspirowana jest tegorocznymi obchodami 15-lecia NKL DIALOG.

Spotkanie dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zostało przeprowadzone  przez Panią Ewę Rzeszutko–Szubert, która pełni funkcję Branch Manager w firmie ManpowerGroup. Firma Manpower to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, działający w Polsce od 2001 roku. ManpowerGroup w Polsce obejmuje takie usługi jak:

 • pracę tymczasową,
 • rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników,
 • zatrudnienie zewnętrzne,
 • outsourcing procesów,
 • doradztwo personalne,
 • zarządzanie karierą
 • outplacement.

Firma jest członkiem-założycielem Polskiego Forum HR (wcześniej Związek Agencji Pracy Tymczasowej), którego priorytetem jest gwarancja jakości i etyki działania agencji zatrudnienia. ManpowerGroup współpracuje z organizacjami, które wpływają na rozwój biznesu: Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Amerykańską Izbą Handlową i Francuską Izbą Przemysłowo-Handlową.

Tematyka warsztatu obejmowała spektrum zagadnień związanych z planowaniem kariery zawodowej w branży logistycznej. W I bloku tematycznym zatytułowanym „Nie prześpij studiów. Jak rozpocząć karierę jeszcze na studiach” uczestnicy warsztatu mieli okazję wymienić się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami zdobytymi podczas praktyk i staży w branży logistycznej. W ramach I bloku studenci przypomnieli sobie również:

 • jak poprawnie pisać swoje CV,
 • jak przygotować się do oczekującej nas rozmowy kwalifikacyjnej w danej firmie,
 • szereg zasad obowiązujących kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

W II bloku tematycznym zatytułowanym „Negocjace płacowe”, studenci starali się odpowiedzieć co sprawia, iż pytanie o pieniądzach sprawia nam kłopot ? W ramach tej części warsztatu specjalista firmy ManpowerGroup przedstawił nam na czym polega proces negocjacyjny w rozmowach o wynagrodzeniu.

Ostatni, III blok tematyczny, polegał na otwartej dyskusji studentów z specjalistą firmy ManpowerGroup. Tematyka dyskusji dotyczyła obszaru możliwości budowania kompetencji menedżerskich oraz ścieżki rozwoju zawodowego, jaką można podjąć będąc studentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

Ze względu na duże zainteresowanie studentów tematyką Logistycznego rynku pracy Naukowe Koło Logistyki DIALOG zorganizowało w jednym dniu dwa warsztaty. Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Rzeszutko–Szubert z firmy ManpowerGroup za przeprowadzone spotkanie oraz wszystkim chętnym uczestnikom za przybycie i aktywność.

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Logistyka. Teoria vs Praktyka” planowane jest na miesiąc grudzień. Serdecznie wszystkich zapraszamy ! Śledźcie nas na: www.facebook.com/NKLDialog oraz www.nkl.ue.katowice.pl

21.11. Łódzka Konferencja Logistyczna 2012

W dniach 15-16 listopada przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Naukowego Koła Logistyki DIALOG uczestniczyli w Łódzkiej Konferencji Logistycznej, która odbyła się w murach Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem konferencji było „Praktyczne zastosowanie e-gospodarki w łańcuchach dostaw„. Członkowie NKL DIALOG wystąpili z trzema referatami:

 • Estera Kowacka i Klaudia Malik, „Porównanie nowoczesnych systemów wspomagających kompletację, pick by voice oraz pick by light„,
 • Damian Popek, „Informatyczne wspomaganie sterowania zapasami w przedsiębiorstwie handlu detalicznego – zastosowanie systemów automatycznych zamówień„,
 • Jakub Knauer, „Uwarunkowanie i innowacyjne narzędzia przepływu informacji w sytuacji kryzysowej. Przykład Haiti„.

Referat ostatniego został wyróżniony pierwszą nagrodą i zostanie opublikowany w czasopiśmie branżowym „Logistyka a jakość”. Wszystkie referaty ukazały się drukiem w publikacji konferencyjnej „Łódzka Konferencja Logistyczna. Praktyczne zastosowanie e-gospodarki w łańcuchach dostaw” pod red. dr. Radosława Jadczaka i Piotra Wojciechowskiego. Referaty recenzowała prof. UŁ dr hab. Grażyna Juszczak-Szumacher.

 

Podróż na konferencję rozpoczęliśmy o 5:30 rano pod Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Wciąż rześcy duchem i ciałem o 8:00 dotarliśmy do Łodzi i Hostelu Flamingo, w którym nas zakwaterowano.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się – po uprzedniej rejestracji uczestników – od przemów prof. dr. hab. Jana B. Gajdy, Kierownika Katedry Badań Operacyjnych oraz prof. UŁ dr hab. Grażyny Juszczak-Szumacher, Kierownik Zakładu Logistyki. Powitani i podbudowani miłymi słowami, doczekaliśmy się pierwszego panelu dyskusyjnego.

Referenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu (SKN Just In Time) podjęli temat systemu ERP SYKOF, z kolei przedstawicielka Politechniki Śląskiej (EKL FENIKS) systemu Golem OEE SuperVisor. Reprezentanci Uniwersytetu Łódzkiego (SKN OPTEAM) wskazywali zastosowania i kryteria wyboru ERP, a Politechniki Poznańskiej (KN LOGISTYKA) zastosowanie Effect Warehouse.

Podczas drugiego panelu dyskusyjnego z referatem wystąpiły w duecie Estera Kowacka i Klaudia Malik oraz solo Damian Popek. Poza nimi przedstawiciele SGGW w Warszawie (Koło Naukowe Logistyki) omawiali RFID.

W trzecim panelu dyskusyjnym czynny udział wziął Jakub Knauer, a także ponownie reprezentanci Uniwersytetu Łódzkiego (SKN OPTEAM) z tematem e-commerce oraz Politechniki Śląskiej (EKL FENIKS) z tematem modelu SCOR.

Po zakończeniu panelów dyskusyjnych wytypowano dwa wyróżnione referaty, zrobiono zdjęcia grupowe oraz przetransportowano uczestników konferencji do hostelu. Tam już po godzinie 16 rozpoczęła się nieoficjalna impreza integracyjna. O 22 z kolei część oficjalna imprezy integracyjnej w Klubie Foo Foo.

Drugiego dnia rozpoczęła się część organizowana przez partnera ŁKL – firmę Procter & Gamble. Uczestniczyliśmy w szkoleniu tematycznym „Jak pomyślnie przejść przez rekrutację do P&G” oraz wysłuchaliśmy anglojęzycznej prelekcji „Gilette Supply Chain Overview”. Braliśmy również udział w wycieczce po zakładzie produkcyjnym Gilette, podczas której pracownik działu planowania pokazywał m.in. jak w praktyce funkcjonują narzędzia lean manufacturing i kanban.

Powrót – choć ze względu na godziny szczytu trwający godzinę dłużej niż dojazd – upłynął w doskonałej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy organizatorom ŁKL – SKN OPTEAM oraz Uniwersytetowi Łódzkiemu.

lkl1

lkl2

lkl3

11.11. Logistyka. Teoria vs praktyka (1)

w1

30.10. NKL DIALOG na otwarciu Dworca w Katowicach!

Stało się ! 29 października 2012 roku o godz. 16:00, po dwóch latach, został oficjalnie otwarty Dworzec Kolejowy w Katowicach!

Już na kilkanaście minut przed wyznaczoną godziną, zebrał się spory tłum ludzi oczekujący na wejście do nowej hali Dworca PKP. Byliśmy i my – członkowie NKL Dialog! Naszym zdaniem Dworzec naprawdę robi wrażenie. Jest to duży, w znacznej części oszklony budynek, który wprawdzie w zmodyfikowanej formie ale zachował słynne kielichy, będące znakiem charakterystycznym „Brutala z Katowic”. W budynku poza kasami czy punktami obsługi klienta (ICC i Kolei Śląskich) znajdują się m.in. Starbucks, McDonald, księgarnia Matras, Apteka, drogeria Natura, kiosk oraz wiele innych punktów przede wszystkim umożliwiających pasażerom posilenie się podczas oczekiwania na pociąg. W hali zamontowano nowe automaty biletowe oraz elektroniczne rozkłady jazdy. Punktem wartym zobaczenia są toalety katowickiego dworca, będące przedmiotem wielu dyskusji, ze względu na swój wystrój. Poprawił się także wygląd peronów, których nie ominęła przebudowa.

NKL na otwarciu dworca!

Warto pamiętać, że nowy dworzec oraz odnowione perony to nie koniec inwestycji. Czekamy jeszcze na Dworzec Autobusowy, na który prowadzą m.in. oznaczenia zamontowane w hali Dworca Kolejowego oraz Galerię Katowicką.

O godzinie 19:00 uruchomiono oryginalny neon „KATOWICE”  pochodzący z dawnego dworca, który to ostatecznie przypieczętował początek działalności nowego Dworca PKP.

Po tak uroczystym otwarciu pozostaje tylko życzyć wszystkim podróżnym aby nowo powstały Dworzec Kolejowy w Katowicach służył jak najlepiej i w pełni spełniał swoją funkcję.

 

24.10. Nowa zakładka: Kariera

Nasza strona internetowa wzbogaciła się o kolejną nowość – jest to zakładka KARIERA, którą znajdziecie w panelu MENU po lewej.

Kierujemy ją do wszyskich studentów oraz absolwentów kierunków logistycznych szukających praktyki, stażu lub pracy w firmach branży TSL.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertami oraz do odwiedzania naszej strony www.nkl.ue.katowice.pl orazwww.facebook.com/NKLDialog.

23.10. Spotkanie z LKW Walter

22 października Rybnicki Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Uniwersytetu Ekonomicznego miał przyjemność gościć dwóch przedstawicieli firmy spedycyjnej LKW Walter z Austrii.

Goście przedstawili studentom bardzo ciekawą prezentację opisującą działalność firmy. Zachęcali również do podjęcia przez studentów płatnych praktyk jak i pracy w tym międzynarodowym przedsiębiorstwie.

Dokładne wytłumaczenie całej oferty przez jednego z gości, posługującego się zarówno językiem polskim jak i niemieckim, zmotywowało niejednego studenta do nauki mowy naszych zachodnich sąsiadów.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z występu oraz oczywiście zapraszamy do zapoznania się ze stroną LKW Walter!

lkw1

lkw2

lkw3

lkw4

lkw5

 

15.10. Rekrutacja 2012/2013

 

13.10. II Otwarta Konferencja Lean Management w Praktyce

W dniach 9-10 października przedstawiciele NKL DIALOG uczestniczyli w odbywającej się w Gliwicach „II Otwartej Konferencji Lean Management w Praktyce”. Organizowane przez Instytut Doskonalenia Produkcji wydarzenie miało na celu wymianę praktycznej wiedzy, zaprezentowanie nowinek ze świata lean management oraz wspieranie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

Podczas dwóch dni konferencji liczni prelegenci – przedstawiciele przedsiębiorstw, a także doświadczeni trenerzy biznesu – prezentowali szereg tematów związanych ze „szczupłym” zarządzaniem w praktycznej działalności. Pośród podejmowanych wątków były m.in.:

 • standaryzacja procesów produkcyjnych w firmie Wagony Świdnica S.A. – proces standaryzacji, narzędzia oraz efekty;
 • rola warsztatów w procesie wdrażania lean manufacturing – wynikająca z istotności zaangażowania wszystkich pracowników każdego szczebla dla powodzenia wdrożenia;
 • zastosowanie narzędzi LM w produkcji wieloasortymentowej – działania podejmowane przez firmę PORTA, producenta drzwi;
 • lean w biurze – o wykorzystaniu filozofii i narzędzi lean management poza obszarem produkcji – w biurach;
 • strategiczne podejście do transformacji firmy przez podejście LM – o zdroworozsądkowym fundamencie przemian w produkcji, sprzedaży, rachunkowości i całej firmie;
 • niepowodzenia wdrożeń LM – o przykładach obrazujących błędy, w konsekwencji których wdrożenia nie powiodły się;
 • pułapki i zagrożenia LM – panel dyskusyjny, który dał okazję wymiany doświadczeń uczestników konferencji;
 • sposób na utrzymanie wprowadzonych zmian – metoda nie zaprzepaszczenia wysiłku związanego z wprowadzaniem lean management;
 • lean w DB Schenker – proces wprowadzania lean management w oddziałach firmy.

Pełny program konferencji dostępny pozostaje na stronie Instytutu Doskonalenia Produkcji. Oczekujemy na kolejną edycję konferencji, a także polecamy uwadze działalność IDP.

 

29.06. VI debata pracujwlogistyce.pl

Dnia 26 czerwca członkowie naszego Koła wraz z zaprzyjaźnionymi studentami Logistyki wzięli udział w VI debacie pt. „Wyzwania logistycznego rynku pracy w rejonie Górnego Śląska”.

Spotkanie miało miejsce w gmachu Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej  a inicjatorem przedsięwzięcia był portal www.pracujwlogistyce.pl

W debacie wzięli udział przedstawiciele największych firm TSL z rejonu Śląska tj.:

 • Interworld Logistics
 • Polbod Trans
 • ID Logistics
 • Sped Trans  Polska
 • DB Schenker Rail Polska
 • Delta Trans
 • ET Logistik
 • Manpower

Podczas debaty poruszone zostały takie tematy jak :

 • Śląsk jako rynek pracy, stan obecny i perspektywy rozwoju.
 • Co jest specyfiką logistyki  województwa śląskiego?
 • Firmy logistyczne na rynku pracy województwa śląskiego – na kogo czekają pracodawcy?
 • Potencjał edukacyjny Śląska a potrzeby rynku pracy w logistyce
 • Problemy rynku pracy w logistyce na Śląsku – niedobór czy nadmiar talentów?

Debata należała do ciekawych, pokazała jednak dość sprzeczne myślenie u wielu przedsiębiorców.

„Mamy mieć „jaja”, rozpychać się łokciami, wiedzieć czego chcemy, ale jednocześnie zachować pokorę i obniżyć na początku swoje loty.”

Dlatego nasuwa się pytanie „jaki ma być student?”, który idzie na swoje pierwsze rozmowy kwalifikacyjne, staże, praktyki. W dużej mierze jest to chyba kwestia szczęścia na jaką osobę rekrutującą trafimy. Niemniej jednak pracodawcy przynajmniej Ci obecni na debacie stawiają na:

języki – nie tylko angielski, który powinien dla studenta stać się drugim językiem ojczystym, do tego znajomość pojęć branżowych w tych językach,

znajomości przepisów prawnych charakterystycznych dla danego sektora gospodarki.

Podsumowując łapmy praktyki póki czas, kiedy jeszcze możemy sobie pozwolić na niskie stawki, tylko po to aby nabyć doświadczenie. Według pracodawców nasze studia nie znaczą wiele, to tylko krok do bycia wartościowym pracownikiem, bardziej liczy się otwarty umysł i ciekawość świata niż wysokie stopnie na dyplomie.

Pamiętajmy o tym, że jeśli praktyka staję się straconym czasem gdyż przychodzimy „przesiedzieć” 8 godzin, powinniśmy poszukać innej na której będziemy się mogli dużo nauczyć i wykorzystać maksymalnie poświęcony (często za darmo) czas pracodawcy.

 

25.06. DHL (Katowice Airport) – LML 2012

W piątek 22 czerwca 2012 roku członkowie Naukowego Koła Logistyki DIALOG oraz członkowie zwycięskiego zespołu Ligi Młodych Logistyków 2012 wraz z opiekunem, odbyli wyjazd studyjny do bazy przeładunkowej DHL Express w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.

Dla uczniów Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach, opiekuna zespołu – pana Zbigniewa Krawczyńskiego (notabene pasjonata lotnictwa) oraz dla nas, studentów logistyki Uniwersytetu Ekonomicznego, wyjazd był okazją do bliższego zapoznania się z działalnością operacyjną DHL na Lotnisku Katowice. Merytoryczny program wizyty zakładał:

 • obserwację rozładunku kontenerów z samolotu towarowego DHL Express,
 • zapoznanie się z infrastrukturą magazynu firmy DHL Express oraz procesami zachodzącymi w magazynie,
 • zapoznanie się ze standardami stosowanymi przez firmę DHL Express,
 • zapoznanie się z obowiązującymi w działalności operacyjnej magazynu procedurami postępowania dotyczącymi różnego typu przesyłek.

O godzinie 4:50 wszyscy zapowiedziani uczestnicy wyjazdu – niektórzy lepiej, inni gorzej radzący sobie z wczesną porą – stali przed murami Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Po 10 minutach oczekiwania, punktualnie o 5 rano ruszyliśmy wynajętym busem w stronę Pyrzowic. Niespodziewanie w Mierzęcicach – natrafiwszy na spowodowaną wypadkiem blokadę drogi (informacja: http://bedzin.naszemiasto.pl/artykul/1451685,krotko-piec-osob-rannych-na-s1-w-mierzecicach-doszlo-do,id,t.html ) – musieliśmy zjechać z S1 i na lotnisko dojechać drogami lokalnymi. Nie spowodowało to jednak zmian w harmonogramie wizyty w DHL. Już na miejscu, wyposażeni przez Straż Ochrony Lotniska w przepustki, zostaliśmy przewiezieni na płytę, na której już za chwilę miał być rozładowywany samolot towarowy.

Statkiem powietrznym, którego mieliśmy szansę obserwować podczas lądowania i rozładunku, był turbośmigłowy Lockheed L-188 Electra brytyjskiego przewoźnika Atlantic Airlines. Historia tej maszyny sięga lat ’50 XX wieku, gdy pierwsze wyprodukowane sztuki służyły do przewozów pasażerskich. Z czasem, przegrywając konkurencję z samolotami wyposażonymi w silniki odrzutowe, zmodyfikowana Electra została maszyną towarową. Obecnie Lockheed L-188 Electra jest unikatem na skalę światową. Według danych z końca 2011 roku, spośród 170 wyprodukowanych samolotów lata jedynie 10 sztuk, w tym dwie w barwach Atlantic Airlines. Kanadyjscy przewoźnicy, dysponujący pozostałymi 8 statkami, wykorzystują je nie do przewozów towarowych, a jako tankowce. (Te i inne informacje o samolocie można znaleźć na: http://blog.katowice-airport.com/stara-dama-electra-2012-04/).

L-188 Electra realizuje dla DHL przewozy frachtowe między Katowicami a Lipskiem i ląduje na Lotnisku Katowice od poniedziałku do piątku we wczesnych godzinach porannych. Obserwowaliśmy cały proces rozładunku samolotu z wykorzystaniem pojazdu high loader (platformy załadowczej przenoszącej kontener od drzwi towarowych samolotu) oraz pojazdu ciągnącego przyczepy przystosowane do przewozu kontenerów lotniczych. Przestrzeń ładunkową statku opuściło 9 kontenerów.

Z płyty lotniska przejechaliśmy autobusem w stronę obiektów magazynowych. Podążając za dopiero co wyładowanymi z samolotu kontenerami, trafiliśmy do magazynu przeładunkowego DHL. Tam zapoznaliśmy się z układem magazynu i jego infrastrukturą. Obserwując proces rozładowywania kontenera z różnego typu przesyłek (paletowych, paczek) na żywo oglądaliśmy rysujący się obraz działalności operacyjnej magazynu. Na działalność tą składa się m.in. wielość sposobów procedowania z przesyłkami o różnym przeznaczeniu – poznaliśmy m.in. procedury dopuszczenia do obrotu i procedury tranzytu. Opowiadano nam również jak postępuje się z towarami niebezpiecznymi oraz o specyfice rynku usług kurierskich.

Następnie udaliśmy się na taras widokowy lotniska, gdzie korzystając z makiety usystematyzowaliśmy wiedzę o istniejącej infrastrukturze portu lotniczego oraz poznaliśmy plany inwestycyjne etapowej rozbudowy go w horyzoncie:

 • do roku 2015 – plan zakładający m.in. budowę nowej drogi startowej, budowę płyt postojowych przed nową bazą cargo oraz modernizację terminalu A,
 • do roku 2025 – budowę nowego terminalu pasażerskiego i płyty do odladzania statków powietrznych,
 • do roku 2035 – budowę obiektów garażowo-warsztatowych i budowę budynku administracyjnego.

Wizytę zakończyliśmy usatysfakcjonowani tym, czego mieliśmy szansę się dowiedzieć i co mogliśmy zobaczyć. Serdecznie dziękujemy DHL Express za umożliwienie nam wyjazdu studyjnego!

 

31.05. Liga Młodych Logistyków 2012

W miniony poniedziałek, 28 maja 2012 roku, odbyła się pierwsza edycja organizowanego przez Naukowe Koło Logistyki „DIALOG” oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach konkursu logistycznego „Liga Młodych Logistyków 2012”. Skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych konkurs to nowa marka wśród inicjatyw tego typu. Dołożyliśmy starań, by 28 maja rozpoznano w Lidze Młodych Logistyków kreatywny i ciekawy sposób na spędzenie dnia w roku szkolnym. W kolejnych latach dołożymy starań, by konkurs – kojarzony z wymagającym, ale satysfakcjonującym wyzwaniem dla uczestników – na stałe zagościł w kalendarzach nauczycieli i uczniów. Konkurs jest ponadto jedną z przedsięwziętych przez NKL DIALOG inicjatyw mających na celu promocję Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Patronat honorowy nad LML 2012 objęli  Prorektor ds. Edukacji prof. UE dr hab. Wojciech Dyduch oraz Kierownik Katedry Logistyki Ekonomicznej prof. zw. dr hab. Danuta Kempny.

O godzinie 9:00 powitała uczestników Dziekan Wydziału Zarządzania, prof. zw. dr hab. Krystyna Jędralska. Na konkurs przybyło 9 trzyosobowych zespołów z 6 szkół (5 miast), w składzie:

 • z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach: Julia Senkała, Julia Kozubek, Patryk Szulgacz wraz z opiekunem, panem Zbigniewem Krawczyńskim,
 • z Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Ekonomicznych w Gliwicach: Artur Jacek, Arkadiusz Kacprzak, Wojciech Sobania, Dennis Dziuba, Mateusz Jendrysik wraz z opiekun, panią Anną Jurek-Zawieruchą,
 • z Zespołu Szkół nr 4 w Katowicach: Przemysław Kania, Damian Gocman, Piotr Wójcik, Grzegorz Frączek, Marcin Radziszewski wraz z opiekunem, panem Grzegorzem Kamińskim,
 • z Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach: Marzena Kula, Monika Sawiuk, Sara Siejka wraz z opiekunem, panem Krzysztofem Zowadą,
 • z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach: Kamila Cyran, Damian Piotrowicz, Mateusz Miliczek wraz z opiekunem, panem Dariuszem Grzesicą,
 • z Zespołu Szkół nr 6 w Tychach: Karolina Dowiat, Mateusz Szpila, Joanna Janik, Damian Krzep, Dawid Romanowski, Adrian Murzyn wraz z opiekunami, panią Magdaleną Mardaus i panią Moniką Glinkau.

Punktualnie o 9:15 uczniowie otrzymali arkusze testowe i przystąpili do udzielania odpowiedzi na pytania. Już po niespełna pół godziny okazało się, że przesadziliśmy, przeznaczając 80 minut na rozwiązanie złożonego z 50 pytań testu. Ostatni uczestnicy oddali arkusze kilka minut po 10, przedłużając tym samym dwukrotnie czas przerwy poczęstunkowo-kawowej. Uczniowie spędzili wolne chwile spacerując uczelnianymi korytarzami, dyskutując na temat testu, częstując się przygotowanym przez nas poczęstunkiem: ciastkami, kawą, herbatą, bułkami oraz zbierając siły na kolejny etap konkursu.

Po przerwie, o 11:00 rozpoczął się wykład Prorektora ds. Organizacyjnych prof. UE dr. hab. Roberta Tomanka pt. „Koszty transportu jako czynnik globalizacji”. Uczniowie mieli okazję – być może nie po raz ostatni (zapraszamy na studia w Uniwersytecie Ekonomicznym!) – wysłuchać wystąpienia, na które składały się wątki: kosztów transportu jako składnika kosztów logistycznych, wpływu kosztów transportu na globalizację oraz długofalowej tendencji kształtowania się kosztów transportu. Prof. Robert Tomanek zakończył wykład próbą odpowiedzi na pytania o przyszłość: wpływ cen energii oraz wpływ regulacji na koszty transportu.

Przed południem ogłosiliśmy cztery zespoły, których wyniki po pierwszym etapie konkursu pozwoliły im na zakwalifikowanie się do etapu drugiego:

 • zespół z ZSTI Gliwice, w składzie: Julia Senkała, Julia Kozubek oraz Patryk Szulgacz,
 • zespół z PZS Lędziny, w składzie: Marzena Kula, Monika Sawiuk oraz Sara Siejka,
 • dwa zespoły z ZS nr 6 Tychy: pierwszy w składzie: Karolina Dowiat, Mateusz Szpila, Joanna Janik oraz drugi w składzie: Damian Krzep, Dawid Romanowski, Adrian Murzyn.

Żegnani uczestnicy nie zostali jednak z pustymi rękami – wraz z gratulacjami odbierali zestawy upominkowe, a oprócz nich uczniowie dyplomy za uczestnictwo, a nauczyciele odpowiednie zaświadczenia. Również już na tym etapie uhonorowana indywidualnie została Julia Senkała – uczestniczka, która zdobyła największą liczbę punktów na teście, dostała od członka jury konkursowego, prof. UE dr. hab. inż. Jacka Szołtyska, książkę z dedykacją.

Pozostałym „w grze” uczestnikom zostało przedstawione rzeczone jury, w którego skład, poza prof. Jackiem Szołtyskiem, weszła Przewodnicząca jury prof. zw. dr hab. Danuta Kempny, mgr Sebastian Twaróg oraz Łukasz Myszka, były Przewodniczący NKL DIALOG. Julii Senkale przypadł w udziale obowiązek wylosowania konkursowego case study spośród dwóch możliwości. Odczytano zadanie w brzmieniu: Zaproponuj innowacyjne rozwiązanie logistyczne mające na celu usprawnienie organizacji turnieju EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie, po czym uczestnicy przystąpili do rozwiązywania.

Każdy z zespołów zagadnienie ujął inaczej – tym ciekawiej było słuchać prezentacji oraz obrony modelu przed dociekliwym jury. W kolejności prezentowania, pierwsza grupa (ZSTI Gliwice) przedstawiła koncepcję Zintegrowanej Platformy Informacyjnej, mającej w sposób dostępny, przejrzysty i kompleksowy zapewnić obsługę informacyjną gości Polski i Ukrainy podczas EURO 2012. Kolejna grupa (zespół nr 2 z ZS nr 6 Tychy) do rozwiązania podeszła inaczej – sformułowała 20 rozwiązań logistycznych, których celem jest optymalizacja funkcjonowania różnych elementów systemu logistyki miejskiej. Trzeci zespół (PZS Lędziny) określił Innowacyjne rozwiązania z podziałem na fazy, pośród których wyszczególnił fazę dotarcia na obiekty sportowe, wejścia na teren obiektu, poruszania się po obiekcie oraz opuszczania obiektu sportowego – dla każdej z faz zaproponowano rozwiązania optymalizujące ruch. Wreszcie, czwarty zespół (zespół nr 1 z ZS nr 6 Tychy) zaproponował 4 obszary działań (Kibice, Komunikacja, Usprawnienie infrastruktury, Bezpieczeństwo i higiena) oraz szereg rozwiązań logistycznych dla każdego z nich.

Po godzinie 14 jury przystąpiło do narady, a uczestnicy mogli odetchnąć podczas przerwy. Możemy zdradzić, że narada przebiegała w sposób bardzo merytoryczny, a członkowie jury żywo dyskutowali kolejne wątki poruszone przez uczestników podczas swoich prezentacji. Minuty po godzinie 15 jury wkroczyło z powrotem do głównej sali konkursowej i przekazało organizatorom wyniki drugiego etapu konkursu. Ligę Młodych Logistyków odwiedził w tym czasie Prorektor ds. Edukacji, prof. UE dr hab. Wojciech Dyduch.

Ku zaskoczeniu organizatorów, jury zdecydowało, by wszystkie zespoły umieścić na podium, i tak:

 • III miejsce zajął zespół nr 1 z Tychów, w składzie: Karolina Dowiat, Mateusz Szpila, Joanna Janik,
 • II miejsce zajęły dwa zespoły: zespół z 2 z Tychów, w składzie: Damian Krzep, Dawid Romanowski, Adrian Murzyn oraz zespół z Lędzin, w składzie: Marzena Kula, Monika Sawiuk, Sara Siejka,
 • I miejsce zajął zespół z Gliwic, w składzie: Julia Senkała, Julia Kozubek, Patryk Szulgacz.

Wszystkie zespoły zostały nagrodzone dyplomami, zestawami upominkowymi i książkami. Ponadto, każdy z trzech członków zwycięskiego zespołu otrzymał bon o wartości 350 zł do wydawania w Media Markt oraz zaproszenie na organizowany dla nich wyjazd studyjny z członkami NKL DIALOG do bazy przeładunkowej DHL na lotnisku Katowice-Pyrzowice.

Poproszony o to przez prowadzącego konkurs członka NKL DIALOG Bartosza Buksińskiego, podsumowania wysiłków uczestników konkursu podjął się prof. Wojciech Dyduch, który zaczął od przywołania słów Goethego: „Iloma językami mówisz, tyle razy jesteś człowiekiem”. Profesor, kierując się do siedzących na sali uczniów, przeformułował sentencję Goethego i powiedział: „Tyle razy jesteś człowiekiem, ile razy zrobisz coś więcej, ponad to, co musisz”. Wyraził następnie wielki szacunek za to, że w toku nauki szkolnej i życia codziennego, uczniowie znaleźli w sobie wytrwałość, by poświęcać się swojej pasji. Że zdecydowali się podjąć wyzwanie uczestnictwa w konkursie, a także ponosić wysiłek i realizować się, pogłębiając wiedzę logistyczną. Gratulacje złożył wszystkim zespołom.

Zakończyła się tym samym I edycja konkursu wiedzy o logistyce „Liga Młodych Logistyków 2012”. Gratulacje składamy wszystkim uczestnikom. Serdecznie dziękujemy ponadto naszym partnerom: Parlamentowi Studenckiemu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz akcji Tiry na Tory. Z przekonaniem, że zobaczymy się na „Lidze Młodych Logistyków 2013”, pozdrawia Komitet organizacyjny tegorocznej edycji w składzie: Damian Popek, Bartosz Buksiński, Łukasz Myszka, Karolina Kędzierska, Tomasz Opiekulski, Estera Kowacka, Katarzyna Wróbel oraz Jakub Knauer.

lml1

lml2

 

30.03. Logistyka wokół nas 2012

Już po raz jedenasty Studenckie Koło Naukowe Logistyki AELOGIC  z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu organizowało konferencję naukową „Logistyka wokół nas”. Tegoroczna konferencja dotyczyła branży przesyłek kurierskich.

Dnia 1 marca, w nocy, NKL „Dialog” w składzie: Kasia, Paulina, Agata, Paulina, Estera i Damian wyjeżdża na długo oczekiwaną trzydniową konferencję do Poznania. Po około 6 godzinach przyjeżdżamy na Dworzec Główny w Poznaniu, gdzie jesteśmy miło powitani przez gospodarzy konferencji. Po krótkim spacerze zostajemy zakwaterowani w hostelu Fusion przy ul. Św. Marcina.

Konferencja rozpoczęła się od uroczystego otwarcia i powitania  wszystkich gości. Po oficjalnym rozpoczęciu wykład wprowadzający zatytułowany „Branża KEP w Polsce” poprowadził dr Arkadiusz Kawa, opiekun SKN Prolog, z Katedry Logistyki i Transportu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Następnie swoje rozwiązania dla branży kurierskiej prezentowały takie firmy jak: DHL Express (Poland) Sp. z.o. o, Comp-Win Sp. z.o.o, Still Polska Sp. z.o.o, InPost sp.z.o.o, TimoCom Soft –und Hardware GmbH oraz Jeronimo Martins Dystrybucja SA.

Po wykładach odbył się konkurs- niespodzianka, gdzie członkowie SKNL AELOGIC sprawdzali naszą wiedzę nabytą podczas konferencji. NKL „DIALOG” nie mógł wyjść z auli bez nagrody i aktywność Kasi zapewniła jej nagrodę konkursową. Konferencja została zakończona wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników konferencji. Wieczorem odbył się kolejny etap integracji studentów logistyki, podczas którego wszyscy uczestniczyliśmy w legendarnej poznańskiej Tramwajadzie, gdzie po „lekkim biforku”, dojechaliśmy do Fantasy Park. Na miejscu odbyła się wielka impreza integracyjna połączona z III Ogólnopolskim Turniejem Bowlingowym Studenckich Kół Naukowych Logistyki.

Drugi dzień rozpoczął się od wycieczki do zakładu produkcyjnego Volkswagena w Poznaniu – Antoninku. Mieliśmy okazję zobaczyć dział budowy karoserii oraz dział montażu miejskich samochodów dostawczych Caddy, Caddy Maxi oraz modelu Transportera T5. Dużą frajdą był również powrót zabytkowym autobusem – tzw. Ogórkiem. Po obiedzie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w grze logistycznej, która polegała na odwzorowaniu rynku produkcji i transportu. Gracze zostali podzieleni na cztery typy grup: fabryki, dostawcy fabryk, pośrednicy i transportowcy.  Pomimo pewnych trudności organizacyjnych na początku , gra okazała się naprawdę świetną  zabawą. Przy okazji mieliśmy szansę na współpracę z innymi uczestnikami konferencji. Członkowie NKL „Dialog” kolejny raz zaprezentowali swoje umiejętności; zespoły Pauliny, Kasi i Pauliny oraz Agaty otrzymały nagrody za najlepiej prosperujące w grupach: dostawcy, pośrednicy. Ogłoszenie wyników owej gry logistycznej oraz nagrodzenie zwycięzców nastąpiło na wieczornym spotkaniu przy piwku, gdzie właściwie zaczęła się impreza pożegnalna. Następnie w mniejszych grupkach integrowaliśmy się ze studentami z innych uczelni (którzy licznie wypytywali kiedy Katowice zorganizują konferencję! ) by ostatecznie z większością spotkać się na Starym Rynku w klubie Fever.  Spać poszliśmy dopiero nad ranem (po śniadaniu), a już parę godzin później jakże „rześcy” wstaliśmy by  szybko się spakować  gdyż musieliśmy opuścić pokój. Przed wyjazdem do Katowic udaliśmy się jeszcze na wycieczkę krajoznawczą czyli spacer po Poznaniu. Byliśmy m.in. w Starym Browarze ( punkt obowiązkowy podczas pobytu w Poznaniu  ) . Niestety po godz. 15 musieliśmy się wybrać na dworzec by kupić bilety na pociąg do Katowic.  Prawie 6-cio godzinna podróż pociągiem minęła bardzo szybko, a to wszystko za sprawą żywej dyskusji o konferencji, naszym kole i oczywiście o logistyce.

lwn

lwn

lwn

lwn

lwn

lwn

lwn