Leasing w logistyce

Kolejne przedsięwzięcie badawcze NKL Dialog

Zespół Naukowego Koła Logistyki DIALOG opracował cykl analiz nt. rynku leasingu w logistyce. Wydawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest portal branżowy Log4.pl.

Autorzy: Kinga Konstanty, Jakub Knauer, Kacper Caniboł i Maciej Dudek

Członkowie NKL Dialog, działającego przy Katedrze Logistyki Ekonomicznej, zajęli się analizą sytuacji na rynku leasingu w Polsce w 2013 roku. Zespół analityków stworzył trzy raporty w ramach cyklu „Leasing w logistyce”: leasing w transporcie wewnętrznym, leasing środków transportu, leasing nieruchomości w logistyce.

W pierwszym opracowaniu (http://log4.pl/aktualnosci-3170-Rynek_leasingu_transportu_wewnetrznego.html) przedstawiona została sytuacja na rynku leasingu wózków widłowych w 2013 roku oraz w pierwszym kwartale 2014. W minionym roku pomimo spadku ogólnej wartości wózków oddanych w leasing, zwiększyła się ich liczba. Początek br. napawa optymizmem – sytuacja na rynku jest znacznie lepsza niż w analogicznych okresach lat ubiegłych.

Druga analiza (http://log4.pl/biblioteka-wpis-833-Leasing_srodkow_transportu.html) skupiła się na środkach transportu (drogowego, kolejowego, wodnego i powietrznego). W grupie pojazdów drogowych wyróżnione zostały samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe oraz naczepy i przyczepy. Wszystkie one odnotowały wzrost zainteresowania. W pozostałych grupach środków transportu sytuacja nie była już tak dobra, w 2013 roku zanotowano wzrost jedynie rynku leasingu pojazdów wodnych.

Ostatni tekst (http://log4.pl/biblioteka-wpis-831-Leasing_nieruchomosci__w_logistyce_w_2013_roku.html) obejmuje tematykę leasingu obiektów przemysłowych oraz obiektów handlowych i usługowych. Również tutaj sytuacja była dobra, choć w roku 2013 zanotowano znaczny spadek udziału leasingu obiektów handlowych i usługowych. Jednakże rynek leasingu nieruchomości jako całość zaliczył ponad 10 procentowy wzrost, co dobrze wróży na przyszłość.

Cykl analiz „Leasing w logistyce” został opracowany przez zespół projektowy w składzie: Kinga Konstanty, Jakub Knauer, Kacper Caniboł i Maciej Dudek, w ramach aktywności koła naukowego w obszarze badawczo-publikacyjnym.