2013

Za nami już druga edycja Ligi Młodych Logistyków, która została zorganizowana we współpracy Naukowego Koła Logistycznego Dialog wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Dwuetapowy konkurs wiedzy o logistyce dla szkół ponadgimnazjalnych odbył się w dniu 25.03.2013 i cieszył się sporym zainteresowaniem ze strony uczestników. O cenne nagrody walczyło czternaście drużyn w 3-osobowym składzie z dziesięciu szkół z województwa śląskiego i małopolskiego:

  • Zespół Szkół Ekonomicznych w Chorzowie
  • Powiatowy Zespół Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasielskiego w Oświęcimiu
  • Zespół Szkół Zawodowych im. R. Mielczarskiego w Katowicach
  • Zespół Szkół Nr 4 im. Tomasza Klenczara w Katowicach
  • Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach
  • Technikum nr 9 w Gliwicach
  • Zespół Szkół Nr 6  W Tychach
  • Zespół Szkół Techniczno- Informatycznych  z Gliwic
  • Zespół Szkół Energetycznych i Usługowych z Łazisk Górnych
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach.

Na początku swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. zw. dr. hab. Krystyna Jędralska, która oficjalnie przywitała przybyłych gości. W dalszej kolejności nastąpiło rozpoczęcie testu, który składał się z 50 pytań zamkniętych. Uczestnicy musieli uporać się ze wszystkimi zadaniami w czasie równym 70 minut. W trakcie sprawdzania prac istniała możliwość skorzystania z bufetu śniadaniowego.

 

Po przerwie młodzi logistycy mieli okazję uczestniczyć w wykładzie gościnnym prof. UE. dr. hab. inż. Jacka Szołtyska na temat zastosowania logistyki, jej ograniczeń, a także przyszłości. Pan Profesor nadmienił między innymi o zastosowaniu chmurosłowia oraz definiowaniu paradygmatu logistyki, który polega na kształtowaniu przepływów. W oparciu o źródło uzyskiwania przewagi konkurencyjnej logistyka została ukazana w trzech głównych zastosowaniach, jakimi są: logistyka biznesowa, logistyka społeczna i logistyka militarna. Na ich podstawie logistykę wykorzystuje się w m.in.: w turystyce, akcjach humanitarnych, sporcie, wyborach parlamentarnych, medycynie i ochronie zdrowia oraz utrzymaniu porządku w przestrzeni publicznej. Istotna jest także logistyka globalna, która wiąże się z ekologią oraz bardzo ważna logistyka miasta, której głównym celem jest zarówno usprawnienie przepływów w mieście poprzez zmniejszenie korków ulicznych, jak i zachęcenie ludzi do korzystania z transportu zbiorowego. Przyszłość logistyki opiera się na codziennych działaniach, polegających na dostarczaniu dóbr, wyprawach w głąb Ziemi (ciepło geotermalne), podboje kosmosu – zakrzywianie przestrzeni, a także teleportacji, która mogłaby spowodować zanik przepływów, co wiązałoby się z przysłowiową śmiercią logistyki.

 

Po bardzo interesującym wykładzie ogłoszono wyniki, spośród których wyłoniono cztery najlepsze drużyny: z Zespołu Szkół Nr 6 w Tychach, Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych z Gliwic oraz dwie grupy z Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach.

Spośród wszystkich prac wyróżniono także osobę, która uzyskała najlepszy rezultat punktowy. Była nią Julia Senkała z Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Gliwicach. Laureatka nagrody indywidualnej została obdarowana między innymi książką  prof. UE. dr. hab. Danuty Kisperskiej – Moroń z jej własną dedykacją. Drużyny, które zakończyły swój udział w konkursie na tym etapie, otrzymały dyplomy oraz torby z gadżetami z rąk prof. UE. dr. hab. inż. Jacka Szołtyska.

 

Kolejny etap, z którym przyszło się zmagać finalistom, polegał na rozwiązaniu w ciągu godziny case study o treści  „Zaproponuj wizję współpracy makroregionów Polski południowej (Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Górny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie) do roku 2040”.   Po tym czasie przedstawiciele grup byli zobowiązani wygłosić 15-minutową prezentację proponowanych rozwiązań. Gdy wszystkie zespoły zakończyły wystąpienia, Szanowne Jury w składzie: prof. zw. dr hab. Danuta Kempny,  dr Krzysztof Niestrój, dr Piotr Hanus, Estera Kowacka rozpoczęło dyskusję, odnosząc się do wcześniejszych propozycji.

 

Problem, który należało rozstrzygnąć, w opinii finalistów nie należał do łatwych, jednak dzielnie stawili czoła wszelkim pytaniom ze strony jury, po których nastąpiła narada kapituły. W rezultacie wybrano laureatów II Edycji Ligi Młodych Logistyków. Zostali nimi: Karolina Dowiat, Damian Krzyżanowski oraz Rafał Chmiel z Zespołu Szkół Nr 6 w Tychach pod opieką Pani Magdaleny Mardaus. Finaliści otrzymali zaproszenie na udział w warsztatach naukowych, których organizatorem będzie dr Piotr Hanus oraz zostały im wręczone pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy konkursu oprócz nagród rzeczowych, będą mieli okazję wraz z Naukowym Kołem Logistyki DIALOG uczestniczyć w wycieczce fakultatywnej do nowoczesnego magazynu MLogistic Grupy Maspex w Tychach.

 

Podobnie, jak w poprzedniej edycji, konkurs odbył się na bardzo wysokim poziomie. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą logistyczną oraz chęcią do dalszego jej pogłębiania. Mamy nadzieję, że Liga Młodych Logistyków w przyszłym roku również przyniesie wiele wartości merytorycznych zarówno uczestnikom, jak i nam, studentom.

LML2013

LML2013

 

Galerie zdjęciowe: KONKURSWYCIECZKA

Patnerzy konkursu:

TVP Katowice

Pracujwlogistyce.pl

Eurologistics

Polska Gazeta Transportowa

TSL Biznes

MLogistic