Warsztaty z Trans.EDU

W dniu 26 listopada 2015 r. dzięki wysiłkom Naukowego Koła Logistycznego Dialog studenci mogli uczestniczyć w warsztatach pt. „Bezpieczeństwo w branży TSL jako talent do ryzyka”. Zajęcia odbyły się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, a poprowadziła je firma TransEdu.

Pierwszą część wydarzenia stanowił wykład, na którym dowiedzieliśmy się co to są talenty, jakie mają znaczenie w logistyce i że wykorzystane w niewłaściwy sposób mogą stanowić zagrożenie dla firm transportowych. Prowadzący omówili, jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na kierowców ciężarówek, uświadomili ile grup przestępczych działa choćby na samym tylko terytorium Europy i jak ich działalność wpływa na koszty firm transportowych. Poza tym studenci dowiedzieli się, że uważać należy na każdym etapie przewozu towarów, ponieważ pułapki czyhają również na giełdach transportowych choćby w postaci nieuczciwych kontrahentów czy fałszywych firm.

12282836_922016384550882_1250993848_n

Drugą część warsztatów spędziliśmy w pracowni komputerowej gdzie mogliśmy wcielić się w postać właściciela firmy transportowej i pokierować dostawami towarów dzięki specjalnej symulacji. Na własnej skórze doświadczyliśmy jak niełatwe i odpowiedzialne jest to zajęcie oraz ile nieprzewidzianych sytuacji mogłoby nas spotkać w rzeczywistej pracy.

Podsumowując trzeba przyznać, że warsztaty uświadomiły nam, na jakie niebezpieczeństwa możemy natrafić w branży TSL, na co zwracać uwagę, żeby nie narazić się na koszty oraz jak to jest być logistykiem w rzeczywistości, na razie w tej wirtualnej, ale dającej wiele cennych wskazówek przydatnych w realnej pracy.