talKIT das Technologieforum

W dniach 5 do 7 maja 2015 roku (tj. od wtorku do czwartku) w Karlsruhe Institute of Technology w Niemczech odbyła się największa w Europie, zorganizowana przez studentów, o tematyce związanej z technologią konferencja talKIT. Studenci z całego świata mieli możliwość poznania renomowanych osobistości ze świata polityki, ekonomii oraz nauki i uczestnictwa w licznych warsztatach. Była to już szósta edycja tego wydarzenia. Motywem przewodnim konferencji był „Impacts od Technology” – „Wpływ technologii”. Uczestnikami tej edycji talKIT byli studenci z 47 krajów świata oraz praktycy. W konferencji wzięła udział członkini Naukowego Koła Logistycznego „Dialog” oraz ambasador talKIT na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach – Magdalena Sarnik.

11258693_10207325406757625_195570812_n

Pierwszego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wycieczkach w różnych firmach zlokalizowanych na terenie Niemiec (Manz AG, John Deere, Karlsruhe Tunneling Project – Kombilösung, Daimler – Mercedes-Benz, Simens AG, Lidl, EnBW, Michelin, Ammann Elba GmbH oraz HeidelbergerDruckmaschinen AG). Przedstawicielka naszego koła naukowego wzięła udział w wycieczce do firmy HeidelbergerDruckaschiren AG – wiodącego przedsiębiorstwa na rynku produkcji maszyn drukarskich. Uczestnicy wycieczki zwiedzili całą firmę, łącznie z całkowicie zautomatyzowanym magazynem oraz działem logistycznym. Zademonstrowany został cały proces pakowania, sprawdzania jakości oraz wysyłki konkretnej przesyłki w przedsiębiorstwie. Wycieczka była prowadzona przez zasłużonego pracownika, który jak nikt inny zna produkt oferowany przez firmę. Studenci wysłuchali również prezentacji na temat przedsiębiorstwa, jego oddziałów oraz oferowanego produktu. Wieczorem odbyła się impreza zapoznawcza dla wszystkich uczestników oraz praktyków w pałacu margrabiego Karola Wilhelma Karlsruhe zlokalizowanego w samym sercu miasta.

Drugi dzień wydarzenia rozpoczął się od wykładu pod tytułem „TechnoLifogy” przeprowadzonego przez Luce Bruschi eksperta w zakresie mobilnego budowania relacji z klientami w przedsiębiorstwach i organizacjach. Wykładowca opowiadał jaki wpływ na ludzkie życie miały i mają wynalazki technologiczne. Na dzień drugi zaplanowana została również intensywna sesja podzielona na trzy rundy. W każdej rundzie uczestnicy mogli wybrać jeden wykład, który najbardziej ich interesował. Wykłady były prowadzone w języku niemieckim bądź w języku angielskim. W rundzie pierwszej znalazły się takie wykłady jak: Ethical Limitations of Biotechnology, Policy Advice for Technological Innovation, Lean Production – Based on Productivity Management with MTM, The Internet is making cars better, Mobility 3.0, Industry 4.0: The Future of Productivity and Growth, Gas Exploration and Fracking – Worldwide and in Germany, Benchmarking in Lean Production – How good is your plant really? i Motivation through innovative Information Technology). Nasza przedstawicielka wzięła udział w wykładzie pod tytułem “Lean Production – Based on Productivity Management with MTM” prowadzonego przez dr KuntKille specjalistę w zakresie leanproduction na temat zarządzania wydajnością w MTM Consulting. W rundzie drugiej znalazły się takie wykłady jak: Industry 4.0 in Germany, Technical Knowledge and legal Risk – Transitation of Responsibility between Man and Car, Advanced functional materials for Li-ion batteries, Requirements for Augmented Reality i The decisive Factor. Natomiast w trzeciej rundzie znalazły się takie tematy jak: Heartbeats – Engineering for Medicine, Shaping the future with bioeconomy, 3D Printing Now (and what the future holds), Biomimetics in Nanotechnology: From Evolutionary Perfection to Innovative Technologies i Real-time Platform – the new digital world. Przedstawicielka naszego koła naukowego wzięła udział w wykładzie na temat drukarek 3D prowadzonego przez amerykańskiego współzałożyciela firmy NVBOTS AJ (Alfonso) Pereza. Uczestnicy usłyszeli o pierwszej na świecie, stworzonej przez firmę zautomatyzowanej chmurze łączącej drukarki 3D. Oprócz tego, wykładowca opowiadał o projektach prowadzonych przez jego firmę jak np. wprowadzanie drukarek 3D do łańcuchów produkcyjnych oraz możliwości drukowania przedmiotów za pomocą drukarek 3D, które pomagają w badaniach oraz nauce. Po wykładach studenci zostali zaproszeni na dyskusję na temat inżynierii genetycznej, którą prowadził Stephan Pregizer. W dyskusji wzięło udział 4 ekspertów (Richard Kühnel, Dr AnjaMatzk, Dr Horst Rehberger i Prof. Joachim Schiemann) oraz jeden z uczestników konferencji. Po zakończeniu dyskusji wszyscy uczestnicy mieli możliwość zadania pytań ekspertom w sali wykładowej oraz później w czasie kolacji.

Dzień trzeci konferencji rozpoczął się od wykładu inspiracyjnego poprowadzonego przez Uwe Webera – menażera w firmie Detecton International GmbH, na temat „Navigate the Digital World”. Wykładowca opowiadał jak budować strategię przedsiębiorstwa w cyfrowym świecie. Następnie odbyły się wykłady: z przedstawicielką firmy Shell Global Solutions EvąBadnarik, która poruszyła temat związany ze źródłami energii wykorzystywanymi w transporcie bądź z członkiem zarządu firmy ABB AG na temat niemieckiego przemysłu w kontekście przesyłania energii. Zorganizowane zostały również targi technologiczne podczas, których studenci mieli możliwość zobaczenia i przetestowania innowacyjnych produktów technologicznych. Następnie każdy z uczestników miał możliwość wzięcia udziału w warsztatach oferowanych przez firmy: McKinsey&Company, Karlsruhe Institutfür Technologie, Continential, Detecon Consulting, Inreal i wiele innych. Nasza przedstawicielka wzięła udział w warsztatach zorganizowanych przez firmę Inreal działającą w branży B2Boferującąwirtualny spacer po wybranym budynku.Umożliwia ona przedsiębiorstwom planowanie zmian w budynkach w zakresie renowacji bądź budowy obiektu. Uczestnicy mieli możliwość przetestowania sprzętu oferowanego przez firmę. Konferencję zakończyła kolacja, na której studenci biorący udział w wybranych warsztatach zaprezentowali swoje rozwiązania technologiczne dotyczące ochrony środowiska za które zostali nagrodzeni. Eksperci znajdujący się na kolacji (dr Stefan Groß-Selbeck z firmy Boston Consulting Group Digital Ventures GmbH, CorinnaJahn – CyberForume.V., AJ Perez – NVBOTS, Philipp Schröder – Tesla Motors) wzięli udział w krótkiej dyskusji na temat prowadzenia biznesu w dzisiejszych czasach. Opowiadali o swoich doświadczeniach związanych ze stworzeniem swojej firmy oraz o pozytywnym wpływie innowacji na środowisko biznesowe i społeczeństwo. Po kolacji praktycy chętnie odpowiadali na pytania studentów dzieląc się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

Konferencja pozwoliła studentom na zdobycie nowej oraz poszerzenie swojej wiedzy na tematy ciekawe i przyszłościowe związane z technologią. Wydarzenia takie jak talKIT pozwalają uczestnikom na zdobywanie nowych kontaktów biznesowych, poznanie ciekawych ludzi. Miła atmosfera, bezbłędna organizacja oraz interesująca tematyka sprawiła, że wszyscy uczestnicy pozytywnie wypowiadali się na temat konferencji.