Archiwa kategorii: Logistyka. Teoria vs praktyka

Warsztat z ESA Logistika

W dniu 10 maja 2016r. odbyły się warsztaty „Project Cargo- obsługa logistyczna projektów inwestycyjnych”. Zajęcia poprowadzili przedstawiciele firmy ESA Logistika: Karolina Gorzelak oraz Damian Popek.

Na wstępie studenci zostali zapoznani z profilem działalności firmy ESA Logistika, jej związkiem z globalnym japońskim liderem w transporcie i logistyce- Hitachi Transport System Ltd. , obszarem oraz zakresem ich działań, a także podstawowymi informacjami dotyczącymi np. zatrudnienia w w/w jednostkach.

Czytaj dalej Warsztat z ESA Logistika

DZIEŃ SPEDYTORA

Dzień z życia spedytora przeżywali studenci Naukowego Koła Logistyki DIALOG. 22 stycznia 2015 r. w budynku CNTI  specjalistyczne warsztaty dla nich poprowadzi Rafał Ponikiewicz, pracownik firmy „JAS FBG”.

Warsztaty zatytułowano „Dzień z życia spedytora”, bo pokazywały one, jak złożone i różnorodne zadania czekają wykonujących ten zawód w codziennej pracy. Na wstępie pokazano platformę TransEU do zarządzania zleceniami. To podstawowe narzędzie pracy spedytora, używa go cała branża TSL. Platforma zawiera dane zweryfikowanych przewoźników oraz nowych załadowców. Każdy pracownik ma swoje osobiste konto i sam jest odpowiedzialny za to, jak jego oferta będzie wyglądała na giełdzie transportowej.

Uczestnicy warsztatu zostali rozdzieleni na 3-osobowe grupy. Celem działań w grupie było zrozumienie wartości i wysiłku towarzyszącego współpracy z innymi osobami, których w przyszłości nie zawsze musimy darzyć sympatią, ale zawsze musimy być w gotowości do pracy z nimi.

Po otrzymaniu zadań do wykonania, zaczęto od obliczania ceny za przewóz towaru. Uwzględniano przy tym liczne dane, wpływające na koszt: wagę, wymiary oraz to czy będzie można przesyłkę „piętrować”, tj. czy można ułożyć na niej kolejny towar. Na długość trasy transportu wpływ ma z kolei to czy towar zalicza się do ładunków niebezpiecznych, posiadających tzw. tablice ADR. Posiadając komplet informacji o towarze można przygotować ofertę dla klienta oraz rozpocząć negocjacje ceny. Podczas negocjacji cenowych trzeba było popisać się m. in. umiejętnościami łagodzenia konfliktu z trudnym klientem.

Intensywny warsztat pod kierunkiem doświadczonego pracownika firmy JAS-FBG pomógł uczestnikom doświadczyć, jak wygląda codzienność w zawodzie spedytora. Przyszli spedytorzy swoje indywidualne kompetencje – radził na zakończenie prowadzący Rafał Ponikiewicz – już teraz mogą rozwijać biorąc udział w konferencjach i szkoleniach z asertywności, negocjacji oraz zarządzaniem czasem.

Tekst : Dajana Szklarz

 

Warsztat z Global Racks

12 stycznia naszą uczelnię odwiedzili przedstawiciele firmy Global Racks, projektującej systemy składowania, kompletacji i transportu wewnętrznego. Poprowadzili oni wykład  pt.: „Automatyczne systemy kompletacji”,  podczas którego na przykładzie Śląska i Niemiec opowiedzieli o ewolucji systemów magazynowych, oraz współczesnych tendencjach w kształtowaniu się  potrzeb magazynowych  producentów i przedsiębiorstw.

 W ramach wykładu mogliśmy dowiedzieć się jakie są współczesne rozwiązania magazynowe. Zobaczyliśmy także w jaki sposób funkcjonują magazyny automatyczne oraz zapoznaliśmy się z przedsiębiorstwami, które już wprowadziły tego typu rozwiązania w swoich magazynach. Prowadzący podzielili się z nami swoją wiedzą praktyczną: opowiedzieli  jak przebiega proces projektowania magazynów, kto bierze w nim udział i na jakie pytania twórca systemu magazynowego musi poznać odpowiedzi, aby móc zaoferować klientowi najlepsze, dopasowane do jego potrzeb rozwiązanie. Dyskutowaliśmy również o tym jakie umiejętności powinien rozwijać ten, kto w przyszłości chciałby projektować rozwiązania dla logistyki kontraktowej.